ANTONI TŁUSZCZYŃSKI

Kielce, dnia 6 maja 1948 r. o godz. 10.00 Gałka Stanisław z Referatu Śledczego Milicji Obywatelskiej w Kielcach, z polecenia Wiceprokuratora Rejonu Prokuratury Sądu Okręgowego w Kielcach z dnia 24 marca 1948 r. L. Ż. N. 64/47, przy udziale protokolanta Łukasika Józefa, przesłuchał niżej wymienionego w charakterze świadka. Świadek po uprzedzeniu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań i pouczony o treści art. 140 K.K. zeznał, co następuje:


Imię i nazwisko Tłuszczyński Antoni
Imiona rodziców Ignacy i Antonina z d. Lewicka
Wiek 63 lata
Miejsce urodzenia Kielce
Wyznanie rzymskokatolickie
Zawód stolarz
Miejsce zamieszkania Kielce, ul. Kilińskiego 2 m.6
Stosunek do stron ojciec

Tadeusz Tłuszczyński, który jest moim synem, został złapany przez gestapo na ul. Sienkiewicza w Kielcach w dniu 21 sierpnia 1944 r. Zabrali [go] na ul. Focha do gestapo.

W gestapo siedział (na ulicy Focha) do dnia 6 września 1944 r.. W dniu 6 września 1944 r. został wywieziony wraz z pięcioma osobami, których nazwisk nie znam, gdyż byli oni z powiatu kieleckiego, na Stadion (Skocznia) i tam się odbyła egzekucja. Egzekucji dokonało gestapo przez rozstrzelanie w głowę.

Zwłoki tych sześciu osób zostały pochowane na miejscu egzekucji, gdzie leżały do 1945 r.

W roku 1945 po oswobodzeniu zwłoki syna zabrałem ze Stadionu i pochowałem na Cmentarzu Partyzantów w Kielcach.

Nazwisk gestapowców nie znam jak i też przyczyny rozstrzelania syna wraz pięcioma osobami.

Wyjaśniam, że Obertyński Czesław był rozstrzelany wcześniej od mego syna na Piaskach pod Stadionem, gdzie zostało rozstrzelane dwadzieścia dwie osoby. Przez kogo, tego nie jest mi wiadome i więcej osób z rozstrzelanych nie znałem.

Na tym protokół zakończyłem i przed podpisaniem odczytałem.