BOLESŁAW DROBNIAK

1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):

Ppor. Bolesław Drobniak, rocznik 1906, urzędnik [nieczytelne], kawaler.

2. Data i okoliczności zaaresztowania:

Internowany na Litwie 20 września 1939 r. Wywieziony przez NKWD do ZSSR 10 lipca 1940 r., do obozu w Kozielsku.

3. Nazwa obozu, więzienia lub miejsca przymusowych prac:

Obóz internowanych w Kozielsku (smoleńska obłast) i w Griazowcu koło Wołogdy.

4. Opis obozu, więzienia:

Obóz w Kozielsku – mieszkanie podłe, na pryczach, w budynkach poklasztornych. W ogrodzeniu obozu znajdował się wymarznięty duży sad i zwalone pomniki zmarłych, robiło to na nas przygnębiające wrażenie.

5. Skład więźniów, jeńców, zesłańców:

W Kozielsku byli oficerowie przywiezieni z Kalwarii oraz funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Granicznej i żandarmerii. Poziom umysłowy i moralny dosyć wysoki.

6. Życie w obozie, więzieniu:

Oficerowie byli brani do prac tylko wewnątrz obozu, podoficerowie również i do prac na zewnątrz. Za pracę nic nie płacili. Wyżywienie nieszczególne, ale chleba było dosyć (800 g dziennie). Życie koleżeńskie w Kozielsku było bardzo dobre. Organizowano tylko koncerty muzyczno-wokalne.

7. Stosunek władz NKWD do Polaków:

Sposób badania na ogół był dosyć poprawny. Osobiście ja nie mogę tu wiele powiedzieć, bo poza spisaniem zasadniczych danych ewidencyjnych właściwie nie byłem badany. Propaganda komunistyczna prowadzona była przez dosyć duży zespół politruków NKWD oraz przez kino i bibliotekę.

8. Pomoc lekarska, szpitale, śmiertelność:

Pomoc lekarska była wystarczająca. Obsługiwali nas polscy lekarze, tak samo internowani. Śmiertelność niewielka. Zmarli w Kozielsku: ppor.Dłuski, kpt. Wasilewski (samobójstwo), kilka osób dostało pomieszania zmysłów.

9. Czy i jaka była łączność z krajem i rodzinami?

Otrzymywałem z Wilna listy od brata. Wysyłać można było raz na miesiąc.

10. Kiedy został zwolniony i w jaki sposób dostał się do armii?

25 sierpnia 1941 r. komisja poborowa w Griazowcu zarejestrowała wszystkich będących w obozie jako przyjętych do Wojska Polskiego na terenie ZSRR.