WANDA BOLIMOWSKA

1. [Dane osobiste:]

Drużynowa Wanda Bolimowska, ur. [nieczytelne] 1903 r. w Pomorzawce, pow. Horodrów, Wołyń, panna, uczennica.

2. [Data i okoliczności zaaresztowania:]

Dnia 10 lutego 1940 roku zostałam wraz z rodziną wywieziona do Rosji, na wolną zsyłkę. (osadnicy).

3. [Nazwa obozu, więzienia, miejsca przymusowych robót:]

Archangielska obłast, [Sobiczegodski?] rejon, Wostoczno lesopunkt.

4. [Opis obozu, więzienia:]

Obóz był położony w lesie. Mieszkaliśmy w drewnianych budynkach, tzw. barakach. Mieszkało po kilka rodzin w jednym pomieszczeniu. Z czasem baraki zostały przerobione i każda rodzina miała osobny „pokój”.

5. [Skład jeńców, więźniów, zesłańców:]

Posiołek liczył około pięciuset osób. Przeważnie Polacy. Mały procent Ukraińców. Prawie wyłącznie byli osadnicy. Był wywieziony z rodziną leśniczy Rej, który podtrzymywał ludzi na duchu, wszystkim się udzielał, został aresztowany przez NKWD.

6. [Życie w obozie, więzieniu:]

Pracowaliśmy wszyscy w lesie przy zrąbce drzewa. Praca była ciężka i mozolna. Pracowało się od świtu do zmroku. Wynagrodzenie było marne. Tylko ci, którzy wyrabiali tzw. normy, dostawali dość możliwe wynagrodzenie i mogli się utrzymać. Dużo było młodzieży. Robiliśmy zebrania na tle politycznym, a nawet religijnym itp. Musieliśmy się z tym kryć i być bardzo ostrożnym, by władze sowieckie nie zauważyły.

7. [Stosunek władz NKWD do Polaków:]

Stosunek władz rosyjskich do Polaków był wrogi. Za najmniejsze spóźnienie się na robotę karali sądem. Miałam także sąd za proguł.

8. [Pomoc lekarska, szpitale, śmiertelność:]

Rodzina moja liczyła pięć osób. Mam dwie młodsze siostry i braciszka. Matka, Anna Bolimowska, zmarła w Rosji w 1940. Zmarł leśniczy Stanisław Wawrzynek.

Na posiołku zmarło około pięćdziesięciu osób.

9. [Czy i jaka łączność była z krajem i rodziną?]

Z Polski otrzymywaliśmy od rodziny paczki i pieniądze, co nas utrzymywało. Gdyby nie ta pomoc, na pewno nie wytrwalibyśmy.

10. [Kiedy został zwolniony i w jaki sposób dostał się do armii?]

Zwolniona zostałam 10 października 1941 roku dzięki amnestii. Po otrzymaniu udostowierienija wyjechaliśmy na południe. Jechaliśmy dwa miesiące. Na południu w Rosji byliśmy w dżałałabadzkiej obłasti, Bazar-Korgon rejon, kołchoz Krasny Partyzan.

Do Wojska Polskiego wstąpiłam w Margilonie 4 kwietnia 1942 roku. Dwie siostry są w szkole junaczek Palestynie i brat w szkole junaków. Ojciec w wojsku.