Explore touching stories of Polish citizens victims and witnesses of totalitarian crimes

Main Page Search phrase: [Victims = Kobiety]

Results filtering

  • Witness (date and place of birth)
  • Subject
  • Event Date
  • Location
  • Victims
  • Perpetrators
  • Crimes
  • Place
  • Content
  • Object type
  • Object Creation Date
  • File creator ?
  • Testimony availability ?

Search results (2737)

Testimonies per page

20 50 75
en
Witness

Bednarczyk Czesław

Topic

In exile – Arkhangelsk Oblast

Date

1940.02.10-1941.11.18

Location

Iksa (Russia, Arkhangelsk Oblast) Nyandoma (Russia, Arkhangelsk Oblast) Saransk (Russia, Republic of Mordovia)

en
Witness

Feinsilber Alter (Jankowski Stanisław) 23.10.1910, Stoczek Łukowski

Topic

Sonderkommando at Auschwitz-Birkenau – witnesses to Annihilation

Date

1936-1945.03

Location

Drancy (France), transit camp KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Compiègne (France), transit camp Łódź KL Theresienstadt (Czech Republic) KL Auschwitz I KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna KL Auschwitz II (Birkenau), Ramp III KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Treblinka Argelès-sur-Mer (France) Gurs (France) Saint Cyprien (France)

Witness

Kahl Tadeusz 27.07.1908, Kraków

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German death factory

Date

1941.10.30-1945.06.15

Location

KL Buchenwald (Germany) KL Ravensbrück (Germany) KL Buchenwald (Germany) Kraków, Pędzichów Street 11 (Dietla Street 11) Kraków, Gestapo headquarters, Pomorska Street 2 KL Mittelbau-Dora (Germany) KL Wiener Neustadt (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) Magdeburg (Germany) KL Auschwitz I KL Auschwitz-Birkenau, Ramp I KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz II (Birkenau) Kraków, Nowowiejska Street Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Nordhausen (Germany) Nauen (Germany) Ocker (Germany) Wittenberg (Germany)

en
Witness

Hołuj Tadeusz 23.11.1916, Kraków

Topic

Resistance, documentation, solidarity – the underground activity at Auschwitz-Birkenau

Date

1932-1945

Location

Sosnowiec (Śląskie Voivodeship) KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz II (Birkenau) KL Dachau (Germany) Toulouse (France) Kraków German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Łódź KL Auschwitz I KL Auschwitz I, Block 10 Trzebinia (małopolskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz III (Monowitz) Kraków, Marshal Józef Piłsudski Retreat of the Association of Polish Artists and Designers, Łobzowska Street 3 Toulon (France) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Bergen-Belsen (Germany) KL Theresienstadt (Czech Republic) Będzin

en
Witness

Olbrycht Jan 06.05.1886, Zahutyń

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German death factory

Date

1942.06.30-1945.01.18

Location

KL Auschwitz I German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Auschwitz II (Birkenau), "Little Red House” KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V

en
Witness

Drabek Jaroslav 06.04.1901, Chrudim (Czech Republic)

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German death factory

Date

1932-1945

Location

Lidice (Czech Republic) KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Auschwitz I, Block 10 Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau

en
Witness

Grabczyński Jan 21.05.1908, Tarnów (dolnośląskie voivodeship)

Topic

Auschwitz-Birkenau - extermination camp

Date

1941.11-1944.04

Location

KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" Kraków Sandomierz

en
Witness

Jurewicz Maria 14.10.1907

Topic

The Gulag Archipelago – Central Asia

Date

1940.04.29-1942.02

Location

Baranowicze (now in Belarus), NKVD prison, Brestskaya Street 258 Zieniewicze (now in Belarus) Lugovoy (Kazakhstan) Lubcz (now in Belarus) Baranowicze (now in Belarus), NKVD remand center, Fralankowa Street 50 Nowogródek (now in Belarus) Orsha (Belarus), prison (Jesuit College), Lenin Street 6a Grodno (now in Belarus) Lida (now in Belarus) Karabas (Kazakhstan), train station Brześć (now in Belarus) Taraz (Jambyl, Kazakhstan) Minsk (Belarus) Kara-Balta (Kyrgyzstan) Frunze (Bishkek, Kyrgyzstan) Potma (Russia, Republic of Mordovia) Sosnovka (Kyrgyzstan) Baranowicze (now in Belarus) Stołpce (now in Belarus) Wilno (now in Lithuania) Werenowo (now in Belarus) Petropavlovsk (Kazakhstan)

en
Witness

Piotrowski Feliks

Topic

In exile – Arkhangelsk Oblast

Date

1939.09.08-1941.09.10

Location

Vyatlag (Russia, Kirov Oblast) Korzec (now in Ukraine) Viatlag (Russia, Kirov Oblast) Orenburg (Kazakhstan) Zdołbunów (now in Ukraine) Kotlas (Russia, Arkhangelsk Oblast) Tashkent (Uzbekistan) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast)

en
Witness

Sperber Karel 1910, Tachov (Czech Republic)

Topic

Selection – ramp at Auschwitz-Birkenau

Date

1941.10-1945

Location

KL Buchenwald (Germany) KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Świętochłowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Goleszów, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Stutthof Kobiór, forest labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Gross-Rosen KL Flossenbürg (Germany) KL Dachau (Germany) KL Bergen-Belsen (Germany) KL Majdanek KL Mittelbau-Dora (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Kaiserwald (Latvia)

en
Witness

Manguszewska Jadwiga 1920?

Topic

Selection – ramp at Auschwitz-Birkenau

Date

1943.01.21-1945.01.19

Location

Tomaszów Mazowiecki KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Auschwitz II (Birkenau), Ramp III German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp Łódź KL Theresienstadt (Czech Republic)

en
Witness

Dziopek Jan 27.10.1889, Borek Stary

Topic

Auschwitz-Birkenau - extermination camp

Date

1940.08.21-1945.06.16

Location

KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz-Birkenau KL Melk (Austria) KL Auschwitz I Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Budy, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt Arbeitslager Gleiwitz I (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz II (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz III (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz IV (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Melk (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) KL Ebensee (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) Jasło, temporary remand prison, Staszica Street 3 Gorlice, Gestapo headquarters, Legionów Street 8 KL Auschwitz I, Block 10 KL Ravensbrück (Germany) Babice, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Warsaw Poręba (district of Pszczyna) Linz (Austria) KL Melk (Austria) Pszczyna Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 Nowy Wiśnicz Libusza Ostrava (Czech Republic) Wels (Austria) Lambach (Austria) Gmunden (Austria)

en
Witness

Brewda Alina 14.06.1905, Warsaw

Topic

Deadly medicine – Auschwitz-Birkenau

Date

1943.04.22-1945.01.18

Location

Warsaw, Ghetto KL Majdanek Lublin KL Auschwitz I KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp

en
Witness

Drabek Jaroslav 1901?

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German death factory

Date

1943.01.28-1945.01

Location

KL Auschwitz II (Birkenau) Lidice (Czech Republic) KL Theresienstadt (Czech Republic) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Prague (Czech Republic), Pankrác Prison, ul. Soudní 1 KL Majdanek Łódź, ghetto Plzeň (Czech Republic)

Witness

Wołyński Jan 1916?

Topic

A race against time – the road to Anders' Army

Date

1940.02.10-1943

Location

Arkhangelsk (Russia, Arkhangelsk Oblast) Guzar (Uzbekistan)

en
Witness

Rajewski Ludwik 16.12.1900

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German death factory

Date

1940.05.10-1944.10.25

Location

Warsaw, Daniłowiczowska Street KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Auschwitz I KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Ravensbrück (Germany) Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz I, Block 10 Bochnia, train station KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz III (Monowitz) German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp Dresden (Germany) KL Gross-Rosen

en
Witness

Wolman Jakub 13.07.1914

Topic

Auschwitz-Birkenau - extermination camp

Date

1940.04-1945.01.27

Location

KL Auschwitz-Birkenau, Ramp I KL Buchenwald (Germany) KL Auschwitz I KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz III (Monowitz) German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Bratislava (Slovakia) Auschwitz-Birkenau, German extermination camp Žilina (Slovakia) Bronna Góra (Belarus)