Results filtering
Results filtering
-
Witness (date and place of birth)
-
-
Subject
-
-
Event Date
-
Location
-
-
Victims
-
-
Perpetrators
-
-
Crimes
-
-
Place
-
-
Content
-
-
Object type
-
-
Object Creation Date
-
File creator
?
-
-
Medium
-
-
Testimony availability
?
-
Search results (2557)
Płatacz Wiktor
TopicThe Gulag Archipelago – Arkhangelsk Oblast
Date1939.12.27-1943.06.11
LocationBrześć (now in Belarus), "Brygidki" NKVD prison, Brześć Fortress Wilno (now in Lithuania) Temlag (Russia, Republic of Mordovia) Chokpak (Kazakhstan) Krasnovodsk (Turkmenbashi, Turkmenistan) Połock (now in Belarus), NKVD prison, Zinaida Tusnolobova-Marchenko Street Putevaya (Russia, Arkhangelsk Oblast) Kuybyshev (Samara, Russia, Samara Oblast) Tehran (Iran) Farab (Kazakhstan) Wilno (now in Lithuania), Łukiszki prison, Więzienna Street ( Lukiškių Street 6) Wilejka (now in Belarus), prison, 1 Maja Street 50 Margilan (Uzbekistan)
Stoeger Samuel 14.05.1911, Kraków
TopicDispersed terror – the KL Auschwitz branch in Gliwice
Date1944.07.29-1945
LocationKraków, ghetto KL Plaszow Arbeitslager Gleiwitz I (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Pionki, forced labor camp KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Ramp III KL Blechhammer KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager Arbeitslager Gleiwitz IV (Gliwice IV - filia KL Auschwitz-Birkenau) German extermination camp of Auschwitz-Birkenau
Bojarski Jan 1899
TopicIn exile – Arkhangelsk Oblast
Date1940.02.10 - 1941.10
LocationKharitonovo (Russia, Arkhangelsk Oblast)
-
TopicThe Gulag Archipelago – Komi Republic
Date-
LocationWilejka (now in Belarus), prison, 1 Maja Street 50 Mołodeczno (now in Belarus), NKVD prison, Wielki Gościniec Street 52 Połock (now in Belarus), NKVD prison, Zinaida Tusnolobova-Marchenko Street Gudogaj (Belarus) Aykino (Russia, Komi Republic) Ukhta (Russia, Komi Republic) Sangorodok (Russia, Komi Republic) Gorky (Nizhny Novgorod, Russia, Nizhny Novgorod Oblast)
Gmaj Józef 1897
TopicIn exile – Ural
Date1940.06.29-1941.03.26
LocationWorochta (now in Ukraine) Lwów (now in Ukraine) Sosva (Russia, Sverdlovsk Oblast) Lugovoy (Kazakhstan)
Wnęk Stanisław 1897.11.29
TopicIn exile – Arkhangelsk Oblast
Date1939.10.25 - 1942.01.24
LocationPiszczatyńce (Ukraine) Krzemieniec (Ukraine), NKVD prison, Sanatorijna Street 1 Yekaterinburg (Sverdlovsk, Russia, Sverdlovsk Oblast) Tashkent (Uzbekistan) Farab (Turkmenistan) Nukus (Uzbekistan)
Jurewicz Maria 14.10.1907
TopicThe Gulag Archipelago – Central Asia
Date1940.04.29-1942.02
LocationGrodno (now in Belarus) Zieniewicze (now in Belarus) Baranowicze (now in Belarus), NKVD prison, Brestskaya Street 258 Lubcz (now in Belarus) Lugovoy (Kazakhstan) Baranowicze (now in Belarus), NKVD remand center, Fralankowa Street 50 Nowogródek (now in Belarus) Orsha (Belarus), prison (Jesuit College), Lenin Street 6a Lida (now in Belarus) Karabas (Kazakhstan), train station Taraz (Jambyl, Kazakhstan) Brześć (now in Belarus) Minsk (Belarus) Kara-Balta (Kyrgyzstan) Frunze (Bishkek, Kyrgyzstan) Potma (Russia, Republic of Mordovia) Sosnovka (Kyrgyzstan) Baranowicze (now in Belarus) Stołpce (now in Belarus) Wilno (now in Lithuania) Werenowo (now in Belarus) Petropavlovsk (Kazakhstan)
Charytański Kazimierz 1894.03.04
TopicThe Gulag Archipelago – Karelia
Date1939.09 - 1942.04
LocationOlita (Lithuania), internee camp Olita (Lithuania), internee camp Wilno (now in Lithuania), NKVD Headquarters (Regional Court), Ofiarna Street 94 (Aukų Street 2a) Nowa Wilejka (Wilno, Lithuania) Medvezhyegorsk (Russia, Republic of Karelia) Bielbaltlag (Russia, Karelian ASSR) Onieglag corrective forced labor camp (Russia, Arkhangelsk Oblast) Plesetsk (Russia, Arkhangelsk Oblast) Vologda (Russia, Vologda Oblast) Gorky (Nizhny Novgorod, Russia, Nizhny Novgorod Oblast) Lugovoy (Kazakhstan)
Chmielewski Daniel 1897
TopicThe Gulag Archipelago – Komi Republic
Date1939.09.18-1941.09.13
LocationMarysin (Belarus) Kotlas (Russia, Arkhangelsk Oblast) Totskoye (Russia, Orenburg Oblast)
Czabak Julian 1897?
TopicThe Gulag Archipelago – Far East
Date1940.06.21-1941.09.15
LocationStanisławów (Ivano-Frankivsk, now in Ukraine), NKVD prison, Ivan Franko Street 19 Kharkiv (Ukraine), prison no 1, Sverdlov Street 99 (Poltavsky Shlyakh Street 99) Irkutsk (Russia, Irkutsk Oblast) Nakhodka (Russia, Primorsky Krai) Chelyabinsk (Russia, Chelyabinsk Oblast) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast)
Sperber Karel 1910, Tachov (Czech Republic)
TopicSelection – ramp at Auschwitz-Birkenau
Date1941.10-1945
LocationKL Auschwitz I KL Stutthof KL Gross-Rosen KL Buchenwald (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Świętochłowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Goleszów, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" Kobiór, forest labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Gross-Rosen KL Flossenbürg (Germany) KL Dachau (Germany) KL Bergen-Belsen (Germany) KL Majdanek KL Mittelbau-Dora (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Kaiserwald (Latvia)
Dziopek Jan 27.10.1889, Borek Stary
TopicAuschwitz-Birkenau - extermination camp
Date1940.08.21-1945.06.16
LocationWarsaw KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz-Birkenau KL Melk (Austria) KL Auschwitz I Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Budy, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt Arbeitslager Gleiwitz I (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz II (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz III (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz IV (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Melk (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) KL Ebensee (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) Jasło, temporary remand prison, Staszica Street 3 Gorlice, Gestapo headquarters, Legionów Street 8 KL Auschwitz I, Block 10 KL Ravensbrück (Germany) Babice, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Poręba (district of Pszczyna) Linz (Austria) Pszczyna Nowy Wiśnicz Libusza Ostrava (Czech Republic) Wels (Austria) Lambach (Austria) Gmunden (Austria)
Rachwał Stanisława 29.06.1906, Rudki (now in Ukraine)
TopicSelection – ramp at Auschwitz-Birkenau
Date1942.10.12-1945.05.24
LocationBydgoszcz Nakło nad Notecią KL Mauthausen-Gusen (Austria) KL Melk (Austria) KL Buchenwald (Germany) KL Ravensbrück (Germany) Rajsko (Oświęcim district) Poręba (district of Pszczyna) Poznań Kraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 Kraków, Gestapo headquarters, Pomorska Street 2 KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Bełżec, German extermination camp Kraków, Sobieskiego Street 5 KL Auschwitz I KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I Bochnia, train station Pruszków, Dulag 121 KL Plaszow KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) Berlin (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little Red House” German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Auschwitz-Birkenau, Lagerhaus German extermination camp of Bełżec Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Majdanek German extermination camp of Treblinka Majdanek, German extermination camp Treblinka, German extermination camp Wodzisław Śląski Drezdenko Drancy (France) Brussels (Belgium) Zagreb (Croatia) KL Herzogenbusch (Netherlands) Łódź KL Theresienstadt (Czech Republic) Brzeszcze Pszczyna
Kozicz Ryszard 1898?
TopicIn exile – Vologda Oblast
Date1940.02.10-1942.02.02
LocationTashkent (Uzbekistan) Rafałówka (now in Ukraine) Morzhenga (Russia, Vologda Oblast), railway station Obirkovo (Russia, Vologda Oblast, Babushkinsky District) Totma (Russia, Vologda Oblast) Vologda (Russia, Vologda Oblast), corrective colony, Levitsheva Street 1 Vologda (Russia, Vologda Oblast), corrective colony, Levicheva Street 1
Wysocki Jan 1919?
TopicIn exile – Central Asia
Date1940.04.13-1942.02.25
LocationKyiv (Ukraine) Kharkiv (Ukraine) Chelyabinsk (Russia, Chelyabinsk Oblast) Novosibirsk (Russia, Novosibirsk Oblast) Semipalatinsk (Semey, Kazakhstan) Kagan (Uzbekistan)
Weber Władysław 1904?
TopicThe Gulag Archipelago – Komi Republic
Date1939.11.14 - 1941.09.12
LocationBiałystok Białystok, prison, Szosa Południowa (Kopernika Street 21) Minsk (Belarus) Moscow (Russia) Kotlas (Russia, Arkhangelsk Oblast) Ukhta (Russia, Komi Republic) Kyltovo (Russia, Komi Republic) Kirov (Russia, Kirov Oblast) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Totskoye (Russia, Orenburg Oblast)
Wutke Paweł 1893
Topic