Explore touching stories of Polish citizens victims and witnesses of totalitarian crimes

Main Page Search phrase: [Victims = Inteligencja]

Results filtering

  • Witness (date and place of birth)
  • Subject
  • Event Date
  • Location
  • Victims
  • Perpetrators
  • Crimes
  • Place
  • Content
  • Object type
  • Object Creation Date
  • File creator ?
  • Testimony availability ?

Search results (1321)

Testimonies per page

20 50 75
en
Witness

Lisica Jadwiga 03.01.1924, Krzemieniec (now in Ukraine)

Topic

In exile – Arkhangelsk Oblast

Date

1940.02.10-1942.08

Location

Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Krzemieniec (Ukraine), train station

Witness

Wnęk Stanisław 1897.11.29

Topic

In exile – Arkhangelsk Oblast

Date

1939.10.25 - 1942.01.24

Location

Piszczatyńce (Ukraine) Krzemieniec (Ukraine), NKVD prison, Sanatorijna Street 1 Yekaterinburg (Sverdlovsk, Russia, Sverdlovsk Oblast) Tashkent (Uzbekistan) Farab (Turkmenistan) Nukus (Uzbekistan)

Witness

Wiśniewski Ludwik 1900.08.17

Topic

The Gulag Archipelago – Komi Republic

Date

1940.09.04 - 1941.09.23

Location

Kiev (Ukraine), Lukyanivska Prison, Dehtiarivska Street 13 Kharkiv (Ukraine), prison no 1, Sverdlov Street 99 (Poltavsky Shlyakh Street 99) Sevpechlag (Russia, Komi Republic) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Totskoye (Russia, Orenburg Oblast)

Witness

Borysiuk Mateusz 1903?

Topic

In the inhuman land – enslavement, starvation, disease

Date

1941.06.20-1942.02

Location

Pińsk (now in Belarus), NKVD prison no 29, Brzeska/Poleska Street Kirov (Russia, Kirov Oblast) Qorasuv (Voroshilovo, Uzbekistan)

Witness

Butrymowicz Jan

Topic

In exile – Komi Republic

Date

1940.02.10 - 1942.01.27

Location

Drohiczyn (now in Belarus) Kagan (Uzbekistan) Jalal-Abad (Kyrgyzstan)

en
Witness

Grabczyński Jan 21.05.1908, Tarnów (dolnośląskie voivodeship)

Topic

Deadly medicine – Auschwitz-Birkenau

Date

1942.12.15-1944.03.30

Location

KL Auschwitz I KL Auschwitz I, Block 10

Witness

Borasiński Jan 15.08.1897, Goszczyno Górne

Topic

In exile – Arkhangelsk Oblast

Date

1939.09-1941.09.24

Location

Guzar (Uzbekistan)

en
Witness

Chlebowski Jan 24.06.1907, Przemyśl (podkarpackie voivodeship)

Topic

The first at Auschwitz – transport from Tarnów

Date

1940.05.06-1944.09.29

Location

Tarnów KL Auschwitz I Przemyśl KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, roll call square Kraków Kraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 KL Auschwitz II (Birkenau) KL Buchenwald (Germany) German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Dubiecko KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna Tarnów (małopolskie voivodeship) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz III (Monowitz) Budy, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Auschwitz-Birkenau, German extermination camp Jarosław

en
Witness

Kazimierski Franciszek 14.04.1908, Różan

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German death factory

Date

1941.01.07-1943.02

Location

KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz-Birkenau, Bauhof Budy, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau)

Witness

Karcz Jan 27.08.1915, Skalbmierz

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German factory of death

Date

1940.04.06-1945.05.03

Location

Kraków, Gestapo headquarters, Pomorska Street 2 German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp Kraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 KL Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz I Skalbmierz KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I Kraków, Pomorska Street 2 KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V Hamburg (Germany) KL Neuengamme (Germany) KL Auschwitz III (Monowitz) Rajsko, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Lübeck (Germany) Raisko (Rajsko), agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Bay of Lübeck (Germany) KL Bergen-Belsen (Germany) Bochnia, train station KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Gross-Rosen

en
Witness

Skrycka Stanisława 02.02.1922, Horodniki (now in Belarus)

Topic

Deported – the Altai Krai

Date

1941.06.20-1942.01.29

Location

Nukus (Uzbekistan) Beloye (Russia, Altai Krai), Belovsky sovkhoz Guzar (Uzbekistan) Tashkent (Uzbekistan)

en
Witness

Kula Michał 07.09.1912, Trzebinia

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German factory of death

Date

1939.09.28-1945.05

Location

Warsaw KL Auschwitz I KL Auschwitz-Birkenau, Ramp I KL Auschwitz I, roll call square Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz-Birkenau, Bauhof KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I Warsaw, Krucza Street 23

Witness

-

Topic

In exile – Nizhny Novgorod Oblast

Date

1939.09.10 - 1942.02.16

Location

Rokitno (Ukraine)

en
Witness

Brewda Alina 14.06.1905, Warsaw

Topic

Deadly medicine – Auschwitz-Birkenau

Date

1943.04.22-1945.01.18

Location

Warsaw, Ghetto KL Majdanek Lublin KL Auschwitz I KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp

en
Witness

Jurewicz Maria 14.10.1907

Topic

The Gulag Archipelago – Central Asia

Date

1940.04.29-1942.02

Location

Baranowicze (now in Belarus), NKVD prison, Brestskaya Street 258 Zieniewicze (now in Belarus) Lugovoy (Kazakhstan) Lubcz (now in Belarus) Baranowicze (now in Belarus), NKVD remand center, Fralankowa Street 50 Nowogródek (now in Belarus) Orsha (Belarus), prison (Jesuit College), Lenin Street 6a Grodno (now in Belarus) Lida (now in Belarus) Karabas (Kazakhstan), train station Brześć (now in Belarus) Taraz (Jambyl, Kazakhstan) Minsk (Belarus) Kara-Balta (Kyrgyzstan) Frunze (Bishkek, Kyrgyzstan) Potma (Russia, Republic of Mordovia) Sosnovka (Kyrgyzstan) Baranowicze (now in Belarus) Stołpce (now in Belarus) Wilno (now in Lithuania) Werenowo (now in Belarus) Petropavlovsk (Kazakhstan)

en
Witness

Kozicz Ryszard 1898?

Topic

In exile – Vologda Oblast

Date

1940.02.10-1942.02.02

Location

Rafałówka (now in Ukraine) Tashkent (Uzbekistan) Morzhenga (Russia, Vologda Oblast), railway station Obirkovo (Russia, Vologda Oblast, Babushkinsky District) Totma (Russia, Vologda Oblast) Vologda (Russia, Vologda Oblast), corrective colony, Levitsheva Street 1 Vologda (Russia, Vologda Oblast), corrective colony, Levicheva Street 1

Witness

Rokieta Stanisław 1900?

Topic

The Gulag Archipelago – Komi Republic

Date

1939.09.13-1942.02.12

Location

Białystok, prison, Szosa Południowa (Kopernika Street 21) Minsk (Belarus) Sevzheldorlag (Russia, Komi Republic) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Tashkent (Uzbekistan) Jalal-Abad (Kyrgyzstan) Lugovoy (Kazakhstan) Margilan (Uzbekistan) Kazakhstan, Pavlodar Oblast

Witness

Weber Władysław 1904?

Topic

The Gulag Archipelago – Komi Republic

Date

1939.11.14 - 1941.09.12

Location

Białystok Białystok, prison, Szosa Południowa (Kopernika Street 21) Minsk (Belarus) Moscow (Russia) Kotlas (Russia, Arkhangelsk Oblast) Ukhta (Russia, Komi Republic) Kyltovo (Russia, Komi Republic) Kirov (Russia, Kirov Oblast) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Totskoye (Russia, Orenburg Oblast)

en
Witness

Rachwał Stanisława 29.06.1906, Rudki (now in Ukraine)

Topic

Selection – ramp at Auschwitz-Birkenau

Date

1942.10.12-1945.05.24

Location

KL Buchenwald (Germany) KL Ravensbrück (Germany) Rajsko (Oświęcim district) Poznań Poręba (district of Pszczyna) Kraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Kraków, Gestapo headquarters, Pomorska Street 2 Bełżec, German extermination camp Kraków, Sobieskiego Street 5 KL Auschwitz I KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I Bochnia, train station Pruszków, Dulag 121 KL Plaszow KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) Berlin (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little Red House” German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Auschwitz-Birkenau, Lagerhaus German extermination camp of Bełżec German extermination camp of Majdanek Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Treblinka Majdanek, German extermination camp Treblinka, German extermination camp Wodzisław Śląski Drezdenko Drancy (France) Brussels (Belgium) Zagreb (Croatia) KL Mauthausen-Gusen (Austria) Bydgoszcz KL Herzogenbusch (Netherlands) Łódź KL Theresienstadt (Czech Republic) KL Melk (Austria) Pszczyna Brzeszcze Nakło nad Notecią

en
Witness

Dziopek Jan 27.10.1889, Borek Stary

Topic

Auschwitz-Birkenau - extermination camp

Date

1940.08.21-1945.06.16

Location

KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz-Birkenau KL Melk (Austria) KL Auschwitz I Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Budy, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt Arbeitslager Gleiwitz I (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz II (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz III (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz IV (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Melk (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) KL Ebensee (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) Jasło, temporary remand prison, Staszica Street 3 Gorlice, Gestapo headquarters, Legionów Street 8 KL Auschwitz I, Block 10 KL Ravensbrück (Germany) Babice, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Warsaw Poręba (district of Pszczyna) Linz (Austria) KL Melk (Austria) Pszczyna Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 Nowy Wiśnicz Libusza Ostrava (Czech Republic) Wels (Austria) Lambach (Austria) Gmunden (Austria)