Results filtering
Results filtering
-
Witness (date and place of birth)
-
-
Subject
-
-
Event Date
-
Location
-
-
Oblast
-
-
Raion
-
-
Victims
-
-
Perpetrators
-
-
Crimes
-
-
Place
-
-
Content
-
-
Object type
-
-
Object Creation Date
-
File creator
?
-
-
Medium
-
-
Testimony availability
?
-
Search results (1355)
Wiszniowski Alojzy 1914?
TopicIn the inhuman land – enslavement, starvation, disease
Date1939.10.29-1941.10.02
LocationLwów (now in Ukraine) Śniatyń (now in Ukraine) Czortków (now in Ukraine), prison, Mickiewicza Street (Lesya Ukrainka Street 3) Stecowa (Ukraine) Semipalatinsk (Semey, Kazakhstan) Kharkiv (Ukraine), prison no 1, Sverdlov Street 99 (Poltavsky Shlyakh Street 99) Arkhangelsk (Russia, Arkhangelsk Oblast) Kirovohrad (Kropyvnytskyi, Ukraine), NKVD prison, Kuropyatnikova Street 50 North-Pechora Gulag camp (Russia, Komi Republic) Balta (Ukraine) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Totskoye (Russia, Orenburg Oblast) Irkutsk (Russia, Irkutsk Oblast) Sevpechlag (Russia, Komi Republic) Kanin Nos (Russia, Nenets Autonomous Okrug)
Ciągło Jan 01.12.1899
TopicThe Gulag Archipelago – Central Asia
Date1939.10.02-1942.02
LocationAntonovka (Kazakhstan, North Kazakhstan Region) Margilan (Uzbekistan) Równe (Ukraine), prison, 3 Maja Street (Soborna Street 16) Zdołbunów (now in Ukraine) Poldnevitsa (Russia, Kostroma Oblast)
Czabak Julian 1897?
TopicThe Gulag Archipelago – Far East
Date1940.06.21-1941.09.15
LocationStanisławów (Ivano-Frankivsk, now in Ukraine), NKVD prison, Ivan Franko Street 19 Kharkiv (Ukraine), prison no 1, Sverdlov Street 99 (Poltavsky Shlyakh Street 99) Irkutsk (Russia, Irkutsk Oblast) Nakhodka (Russia, Primorsky Krai) Chelyabinsk (Russia, Chelyabinsk Oblast) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast)
Chodorowski Jan 1898
TopicThe Gulag Archipelago – Nizhny Novgorod Oblast
Date-
LocationSzczuczyn (now in Belarus) Słonim (now in Belarus) Stołpce (now in Belarus) Minsk (Belarus), "Wołodarka" prison, Waladarskaha Street 2 Moscow (Russia) Unzhlag (Russia, Nizhny Novgorod Oblast) North Kazakhstan Region (Kazakhstan) Lugovoy (Kazakhstan) Astana (Kazakhstan)
Grabczyński Jan 21.05.1908, Tarnów (dolnośląskie voivodeship)
TopicAuschwitz-Birkenau - extermination camp
Date1941.11-1944.04
LocationKL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" Kraków Sandomierz
Brewda Alina 14.06.1905, Warsaw
TopicDeadly medicine – Auschwitz-Birkenau
Date1943.04.22-1945.01.18
LocationWarsaw, Ghetto KL Majdanek Lublin KL Auschwitz I KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau)
Drabek Jaroslav 06.04.1901, Chrudim (Czech Republic)
TopicAuschwitz-Birkenau – the German death factory
Date1932-1945
LocationLidice (Czech Republic) KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Auschwitz I, Block 10 German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp
Olbrycht Jan 06.05.1886, Zahutyń
TopicDeadly medicine – Auschwitz-Birkenau
Date1942.06.30-1945.01.18
LocationGerman extermination camp of Auschwitz-Birkenau Kraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 KL Auschwitz I KL Auschwitz I, Block 10 Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Auschwitz II (Birkenau), "Little Red House” KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V
Sperber Karel 1910, Tachov (Czech Republic)
TopicSelection – ramp at Auschwitz-Birkenau
Date1941.10-1945
LocationKL Auschwitz I KL Stutthof KL Gross-Rosen KL Buchenwald (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Świętochłowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Goleszów, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" Kobiór, forest labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Gross-Rosen KL Flossenbürg (Germany) KL Dachau (Germany) KL Bergen-Belsen (Germany) KL Majdanek KL Mittelbau-Dora (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Kaiserwald (Latvia)
Kula Michał 1913?
TopicAuschwitz-Birkenau – the German death factory
Date1940-1945.01.18
LocationKL Auschwitz-Birkenau, Ramp I KL Auschwitz I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz-Birkenau, Bauhof KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz I, Block 10 Katowice KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau
Magnuszewska Jadwiga 1920?
TopicSelection – ramp at Auschwitz-Birkenau
Date1943.01.21-1945.01.19
LocationTomaszów Mazowiecki KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz II (Birkenau), Ramp III Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Theresienstadt (Czech Republic) Łódź
Dziopek Jan 27.10.1889, Borek Stary
TopicAuschwitz-Birkenau - extermination camp
Date1940.08.21-1945.06.16
LocationWarsaw KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz-Birkenau KL Melk (Austria) KL Auschwitz I Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Budy, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt Arbeitslager Gleiwitz I (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz II (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz III (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz IV (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Melk (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) KL Ebensee (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) Jasło, temporary remand prison, Staszica Street 3 Gorlice, Gestapo headquarters, Legionów Street 8 KL Auschwitz I, Block 10 KL Ravensbrück (Germany) Babice, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Poręba (district of Pszczyna) Linz (Austria) Pszczyna Nowy Wiśnicz Libusza Ostrava (Czech Republic) Wels (Austria) Lambach (Austria) Gmunden (Austria)
Feinsilber Alter (Jankowski Stanisław) 23.10.1910, Stoczek Łukowski
TopicSonderkommando at Auschwitz-Birkenau – witnesses to Annihilation
Date1936-1945.03
LocationDrancy (France), transit camp KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Theresienstadt (Czech Republic) Łódź Compiègne (France), transit camp KL Auschwitz I KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna KL Auschwitz II (Birkenau), Ramp III KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Treblinka Argelès-sur-Mer (France) Gurs (France) Saint Cyprien (France)
Drabek Jaroslav 06.04.1901, Chrudim (Czech Republic)
TopicAuschwitz-Birkenau – the German death factory
Date1943.01.28-1945.01
LocationKL Auschwitz II (Birkenau) KL Theresienstadt (Czech Republic) Lidice (Czech Republic) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Prague (Czech Republic), Pankrác Prison, ul. Soudní 1 KL Majdanek Łódź, ghetto Plzeň (Czech Republic)
Kahl Tadeusz 27.07.1908, Kraków
TopicAuschwitz-Birkenau – the German factory of death
Date1941.10.30-1945.06.15
LocationKL Buchenwald (Germany) KL Ravensbrück (Germany) KL Buchenwald (Germany) Kraków, Pędzichów Street 11 (Dietla Street 11) Kraków, Gestapo headquarters, Pomorska Street 2 KL Mittelbau-Dora (Germany) KL Wiener Neustadt (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) Magdeburg (Germany) KL Auschwitz I KL Auschwitz-Birkenau, Ramp I KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz II (Birkenau) Kraków, Nowowiejska Street German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Nordhausen (Germany) Nauen (Germany) Ocker (Germany) Wittenberga (Niemcy)
Rachwał Stanisława 29.06.1906, Rudki (now in Ukraine)
TopicSelection – ramp at Auschwitz-Birkenau
Date1942.10.12-1945.05.24
LocationBydgoszcz Nakło nad Notecią KL Mauthausen-Gusen (Austria) KL Melk (Austria) KL Buchenwald (Germany) KL Ravensbrück (Germany) Rajsko (Oświęcim district) Poręba (district of Pszczyna) Poznań Kraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 Kraków, Gestapo headquarters, Pomorska Street 2 KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Bełżec, German extermination camp Kraków, Sobieskiego Street 5 KL Auschwitz I KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I Bochnia, train station Pruszków, Dulag 121 KL Plaszow KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) Berlin (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little Red House” German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Auschwitz-Birkenau, Lagerhaus German extermination camp of Bełżec Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Majdanek German extermination camp of Treblinka Majdanek, German extermination camp Treblinka, German extermination camp Wodzisław Śląski Drezdenko Drancy (France) Brussels (Belgium) Zagreb (Croatia) KL Herzogenbusch (Netherlands) Łódź KL Theresienstadt (Czech Republic) Brzeszcze Pszczyna
Piotrowski Feliks
TopicIn exile – Arkhangelsk Oblast
Date1939.09.08-1941.09.10
LocationVyatlag (Russia, Kirov Oblast) Korzec (now in Ukraine) Viatlag (Russia, Kirov Oblast) Orenburg (Kazakhstan) Zdołbunów (now in Ukraine) Kotlas (Russia, Arkhangelsk Oblast) Tashkent (Uzbekistan) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast)
Byra Paweł 1898 ?
TopicIn exile – Arkhangelsk Oblast
Date1940.02.10 - 1942.02.13
LocationArkhangelsk Oblast (Russia) Bukhara (Uzbekistan)
Jaworski Edward
TopicIn exile – Arkhangelsk Oblast
Date1940.02.10-1942.03.26
LocationLugovoy (Kazakhstan)
Kozicz Ryszard 1898?
Topic